Magnolijų auginimas

Magnolija yra vienas iš nuostabiausių žydinčių krūmų. Ji geriausiai jaučiasi pasodinta saulėtoje vietoje pievutėje ar prie namo sienos iš pietinės pusės: tai šiltas ir saulėtas vietas mėgstantis augalas. Magnolijos pasižymi formų įvairove, todėl jas galima pritaikyti visur: mažuose privačiuose sklypuose prie namų, parkuose ir visuomeniniuose miesto želdiniuose.

         Mūsų medelynas, bendradarbiaudamas su Vokietijos, Olandijos, Lenkijos augintojais, augina, testuoja ir parduoda daugiau nei 30 veislių magnolijų. Daugelis jų yra peržiemoję šaltas pastarąsias žiemas, todėl mes pagrįstai tikime, kad galime pakeisti klaidingus stereotipus apie magnolijų lepumą ir trapumą, suteikdami daugiau praktinės informacijos apie magnolijų priežiūrą ir auginimą.

           Magnolijos mėgsta derlingą, pralaidų, kiek drėgnesnį humusingą dirvožemį. Jį reikėtų lengvai parūgštinti (apie 5-6 pH), įterpiant natūralių durpių, kurios tuo pačiu ir palengvintų dirvožemį. Mes auginame magnolijas tik vazonuose. Tai leidžia išvengti neprigijimo rizikos persodinant į pastovią augimo vietą. Tuo pačiu tai suteikia Jums galimybę pasirinktą krūmą pasodinti numatytoje vietoje ilgą laiko tarpą – nuo kovo iki lapkričio.

          Sodinant rekomenduojame ypatingą dėmesį atkreipti į šaknis: magnolijų šaknys mėsingos ir trapios. Smarkus šaknų pažeidimas gali iššaukti dalies ar net visos šaknų sistemos žuvimą, o tuo pačiu ir neišvengiamą augalo mirtį.

         Priklausomai nuo grunto tipo, magnolijoms rekomenduojame parengti apie 80 cm pločio ir 70 cm gylio duobę. Į dugną patariame pripilti lengvo derlingo dirvožemio ir įstatyti magnolijos krūmą. Jį apiberiame lengvu derlingu dirvožemiu ir gausiai paliejame vandeniu. Aplamai laistymas yra vienas svarbiausių veiksnių auginant magnolijas. Labai svarbu, kad dirva apie krūmą neperdžiūtų, ypač intensyvaus auginimo metu, t.y. birželio – liepos mėnesiais.

           Tręšti magnolijas galima nuo balandžio pradžios iki liepos vidurio. Vėlesnio tręšimo reikėtų vengti dėl ilgo magnolijų vegetacijos periodo, kad krūmas prieš žiemą spėtų sumedėti. Tręšti galima 3-4 kartus, kas 2-3 savaites. Tręšimui rekomenduojamos kompleksinės trąšos, tačiau galima naudoti ir ilgo veikimo trąšas Osmocote, jų užtenka vieną kartą įterpti į dirvą. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad trąšų sudėtyje nebūtų kreidos ar kalkių, kurios nurūgština dirvožemį. Viena iš rekomenduojamų smulkmenų – nerekomenduojama naudoti trąšų per didelius karščius.

            Teisingai prižiūrimos magnolijos sužysta jau sekančiais metais po persodinimo. Jei norite žiedų iš karto, pas mus galite nusipirkti krūmų su pumpurais.

           Magnolijų genėjimas nerekomenduojamas, apkarpyti galima nebent nudžiūvusius ar nušalusius šakų galiukus. Esant poreikiui, tinkamiausias genėjimo laikas yra pavasaris (kovas ir pirma balandžio pusė).  Po apkarpymo likusias žaizdas reikia patepti sodo tepalu.

          Siekiant nepažeisti magnolijos šaknų, negalima perkasinėti žemės prie pat jų krūmo. Rekomenduotina pamulčiuoti žemę aplink krūmą spygliuočių žieve (iki 20 cm sluoksniu). Toks mulčas parūgštins dirvožemį, neleis išgaruoti drėgmei ir želti piktžolėms. Jauni krūmeliai neatsparūs šalčiui, todėl iki 3 metų amžiaus magnolijų krūmelius žiemai reikia pridengti. Geriausia aprišti storu šiaudų sluoksniu, visiškai netinka dengimas polietileno plėvele. Tiek jauniems, tiek ir vyresniems krūmams žiemai svarbu apšiltinti šaknis, pridengiant jas spygliuočių šakomis (iki 30 cm storio) arba pjuvenomis, durpėmis (apie 20 cm storio sluoksniu).

           Ir paskutinis patarimas. Prieš pirkdami turėtumėte nuspręsti, kokio dydžio magnolijos Jūs norite – medžio ar krūmo. Magnolijų dydžiai svyruoja nuo 2,5 metro krūmo iki 10 metrų medžio.